טיפולי גוף נפש ותקשור תקשור, רייקי, תטא הילינג תמר גרי
צור קשרמאמריםהגיגים מהלב
תטא הילינגרייקיתקשורנעים להכירראשי

מאמרים » על פחדים משינויים ועל מעוף הציפור

בעבר הרחוק תחושת הפחד נועדה לשמור על בני האדם מפני סכנה. בחברה המודרנית פחדים השרדותיים מפני חיות טרף ואיתני הטבע כמעט ואינם רלוונטים. במקומם צצו שלל פחדים בנושאים רגשיים: פחד מהצלחה, מכשלון, מצמיחה, משינוי או מדחייה.

את הפחדים הללו אני מכנה: "האבנים הקשורות לכנפי הציפור". דימוי זה עוזר לי להבין עד כמה הפחדים יכולים לעכב אותנו. המשימה שלנו היא לזהות את הפחדים האלה על מנת שנוכל להתגבר עליהם, או במילים אחרות: למצוא דרך לשחרר את האבנים הקשורות.

פחדים הם דבר מתעתע. הם מסתתרים עמוק בבטן, דורשים תשומת לב ומאיימים להשתלט לנו על העשייה. הם חמקמקים במידה כזו שלא קל לשים עליהם את היד ולשלוף אותם מקרבנו.
לא תמיד אנו מודעים עד כמה הפחדים מנהלים אותנו:
- אנחנו רוצים להחליף מקום עבודה, אבל כבר כמה חודשים קורות החיים שלנו מונחים על השולחן מבלי שנשלח אותם הלאה.
- אנחנו מלאים ברעיונות ליוזמות חדשות בעסק, אבל הם נותרים בגדר מחשבות בלבד.
- יש לנו רעיון יצירתי שמבקר אותנו במחשבות מדי פעם ודורש שניישם אותו, אבל כל פעם אנחנו מוצאים - תירוץ אחר ודוחים את התחלת הביצוע.
המשותף לכל הדוגמאות הללו הם פחדים שמנהלים אותנו ומונעים מאתנו להעביר רעיונות ורצונות ממחשבה למעשה.

איך יתכן שמצד אחד אנחנו מאד רוצים להצליח ולהתקדם בחיים, ומצד שני אנחנו לא הולכים באמת אחר הרצונות האמיתיים שלנו?

הנפש שלנו אוהבת להרגיש בטוחה, ויכולה לפחד ממגוון נושאים:
- פחד מדחייה. מה יקרה אם אנסה ולא ירצו אותי? האם זה אומר שאני לא מספיק טוב, לא מספיק שווה?
- פחד מהצלחה. מה יקרה אם פתאום אצליח מאד? כיצד ישתנו חיי? האם לא יווצרו עומס ולחצים שלא אוכל לעמוד בפניהם? איך הסביבה תתפוס אותי פתאום כמצליחן?
- פחד מכשלון. תקווה ופנטזיות מהוות דלק נפלא לעשייה. אך מה יקרה אם בסוף נגלה שהיוזמה שלנו נועדה לכשלון? האם יבוא הקץ לחלומות? האם נשקע במרה שחורה ונרגיש שאבדנו את התקווה?
- פחד משינוי. המוכר מקנה לנו בטחון, גם אם הוא לא תמיד חיובי. שינוי מחייב אותנו לצעוד במחוזות הלא נודע. במחוזות אלה מתרחש הבלתי צפוי וזה יכול ליצור לחץ:
א. אנחנו לא אוהבים הפתעות
ב. אנחנו לא תמיד סומכים על עצמנו שנדע להתמודד עם אתגרים חדשים
ג. אנחנו אוהבים לחוש שליטה במאורעות חיינו
ד. אנחנו מפחדים שבסוף יהיה יותר גרוע ונתחרט.

כאשר אנחנו מפחדים, מבחינה אנרגטית, ניתן לדמיין שאנחנו מתכווצים, או מוקפים בחומה. עם יד על הלב, איך ניתן באמת לעשות וליצור במרץ שהאנרגיה שלנו מכווצת או שאנו מוקפים בחומה? מן הסתם קשה מאד להשיג מטרות במצב כזה.
גם הציפור שמנסה לעוף עם אבנים הקשורות לכנפיה לא תצליח. וגם אם תמריא, היא תימשך חזרה לאדמה.
אז מה כן יעזור להתגבר על הפחדים?
א. לתת להם את הכבוד הראוי. הפחדים שומרים עלינו באופן עקיף ובלתי מודע. תפקידם לדאוג שנשאר באותה מסגרת נוחיות שאליה אנחנו רגילים. לא צריך להדחיק אותם, אלא לאפשר להם לצוץ ולבוא לידי ביטוי.
ב. לא לפחד מהפחד. לזכור שפחד הוא רגש כמו כל שאר הרגשות. ראשית יש לתת לו מקום ואז לחשוב מה יעזור לנו להרגיע את הפחד הזה. מאד עוזר להתחבר לפחד ולגלות מה הוא מבטא. ברגע שנקרא לפחד בשמו, יהיה קל יותר להתמודד אתו.
ג. ליצור עשייה בצד הפחדים. להתקדם בצעדים קטנים. בהתחלה הפחד ימשיך לצעוד לידינו וללוות אותנו כחבר ותיק. בשלב מסויים , אם נמשיך לצעוד בעקביות, נגביר את מהירות הצעדים. בסופו של דבר הפחד יתקשה להדביק אותנו וישאר מאחור מיותם.

ישנה מילה שאותה נוכל לאמץ לליבנו. "מקסימום"...לא יקרה שום דבר נורא.
מה יקרה אם:
- נשלח קורות חיים ונקבל תשובה שלילית. מקסימום.... נמשיך לשלוח עד שמישהו יווכח בכישורים שלנו!
- ננסה להגשים חלום שלנו. מקסימום...נכשל. הרבה יותר קל לחיות עם הידיעה שניסינו ולא הצלחנו - מאשר עם התהייה מה היה קורה אם היינו מנסים ועם תחושת חרטה על כך שלא ניסינו .
- נעבור דירה, ישוב, מקום עבודה. מקסימום...אם לא נאהב, או לא נמצא את מקומנו, תמיד אפשר לחפש מקום חדש!

כאשר אנחנו מביטים אחורה על פחדים שהתגברנו עליהם, ברוב המקרים אנחנו לא מבינים מדוע פחדנו כל כך. אם היינו יודעים אז את מה שאנחנו יודעים היום בדיעבד, היינו מונעים מעצמנו סבל נפשי מיותר והתלבטויות רבות.

כאשר עושים עבודה מול הפחדים שמנהלים אותנו ולומדים להתגבר עליהם, אט אט מתירים את הקשרים והאבנים נופלות. או אז מתרחש דבר נפלא: ציפור הנפש שלנו יכולה להמריא בקלות לאן שתחפוץ. אז, לראשונה היא טועמת את טעם החופש וטעם הבחירה. שכן צפור הנפש עשתה בחירה אמיצה והבינה שהיא יכולה לוותר על האבנים הללו שלא באמת משרתות אותה, אלא רק מעכבות אותה מלעשות את הדבר שהיא יודעת לעשות הכי טוב: לעוף למרחקים ולחוות חופש ואושר.
© כל הזכויות שמורות - תמר גרי - רייקי, תקשור, תטא הילינג

מתקשרת קורס רייקי  רייקי לילדים

ייעוץ שווקי ועריכה: פולינה שטרן-שלמה     צילום פורטרייט: מיכל הרדוף-רז
~ בניית אתר PureSimple ~
סדנאות וטיפולים
ייעוץ בתקשור
טיפול רייקי
טיפול בתטא הילינג
לימודי רייקי
סדנאות רייקי לילדים ולנוער
הרצאות